Droga ekspresowa S35 – Via Sudetica oraz Dolnośląski Okręg Przemysłowy

Budowa drogi ekspresowej S35 – Via Sudetica – z Wrocławia do Aglomeracji Wałbrzyskiej, rozwój kolei dużych prędkości, rozbudowa Portu Lotniczego we Wrocławiu, powstanie sudeckiej doliny logistycznej oraz dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska w ramach Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego opartego o tri-aglomerację: Wałbrzych-Lubin-Wrocław z jej inteligentną specjalizacją o znaczeniu globalnym w postaci przemysłu elektro-automotiv (elektromobilność), były dzisiaj, 6 czerwca 2019 roku, przedmiotem konferencji pt. ALIANS S35, w wałbrzyskim Zamku Książ.

Ogromnie się cieszę, że to właśnie z mojej inspiracji, trzy poważne i niezwykle renomowane podmioty gospodarcze działające na polskim rynku, tj. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A., podjęły inicjatywę powołania stowarzyszenia o tej samej nazwie, tj. Alians S35, które będzie działać na rzecz budowy drogi ekspresowej S35, którą ja nazywam Via Sudetica, oraz na rzecz rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego Dolnego Śląska.

Inicjatywa adresowana jest do kreatorów biznesu, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli identyfikujących się z celami stowarzyszenia.

Czuję wielką satysfakcję z faktu, że moje idee i postulaty formułowane przeze mnie jako polityka, zarówno w pracy parlamentarnej w postaci interpelacji poselskich (nr 2096 z dnia 26.03.2016 r.), czy też wystąpień podczas licznych konferencji, np. w ramach konsultacji społecznych do Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego w dniu 14.01.2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, ale przede wszystkim – bardzo szeroko – w czasie kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego na urząd prezydenta Wałbrzycha w październiku 2018 r., zostały zauważone i przyjęte do realizacji przez polskiego i światowego giganta gospodarczego, jakim jest KGHM Polska Miedź S.A., a także rządową agencję wykonawczą – Agencję Rozwoju Przemysłu oraz naszą, działającą z wielkimi sukcesami, Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest-Park.

Mamy wielką szansę na powstanie drogi ekspresowej S35 – Via Sudetica oraz koncentrację nowoczesnego przemysłu elektromobilności w ramach Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powodzenie inicjatywy będzie zależało od poparcia mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej. Wkrótce dalsze działania. A tymczasem, składam podziękowania dla Macieja Badory (WSSE Invest-Park), Dariusza Śliwowskiego (ARP), Adama Bugajczuka (KGHM Polska Miedź), Krzysztofa Kubów (Poseł na Sejm RP), Marcina Gwoździa (Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego) oraz samorządowców, kreatorów biznesu, przedstawicieli mediów i wszystkich obecnych na dzisiejszej konferencji ALIANS S35.