Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 26 lutego 2017 r. w ponad 240  miastach w Polsce i za granicą, odbyła się V edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Ogólnopolski patronat nad imprezą objął Pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W moich rodzinnych Świebodzicach impreza odbywała się po raz trzeci, a jej lokalnym organizatorem było Stowarzyszenie „Obywatelskie Świebodzice”. Jestem członkiem założycielem Stowarzyszenia, dlatego też czynnie uczestniczyłem w przygotowaniach do biegu i w samej imprezie. W tym roku do obsługi biegu zaprosiliśmy firmę zajmującą się profesjonalnym pomiarem czasu. Wyniki oraz relacja zdjęciowa z wydarzenia dostępne będą na stronie www.obywatelskieswiebodzice.pl.

Trasy biegu, podobnie jak w ubiegłym roku, zostały wytyczone na malowniczych duktach Książańskiego Parku Krajobrazowego. Biegacze mieli do wyboru dystanse: 10 km, 5 km lub udział w biegu honorowym na 1963 m, symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek. Tuż obok startu/mety można było zjeść pyszny żurek z kuchni polowej, napić się wody, herbaty lub kawy. Najważniejszy oczywiście był bieg, ale niezależnie można było spróbować swoich sił w konkursie strzeleckim, który cieszył się dużą popularnością. Ponadto, dzięki uprzejmości Pana Stanisława Gabrysia z Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym uczestnicy imprezy mogli oglądać wystawę broni palnej i sprzętu wojskowego, w tym wojskowego gazika i haubicy, z której „wystrzał” dał sygnał biegaczom do startu.

W biegu honorowym mógł wziąć udział każdy, począwszy od dzieci, które ukończyły 8 lat. Natomiast biegi na 5 km i na 10 km przeznaczone były przede wszystkim dla doświadczonych biegaczy.

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to wyjątkowa impreza, przywracająca pamięć i oddająca cześć bohaterom podziemia antykomunistycznego, walczącym z sowietyzacją Polski w latach 1944-63. Równie ważne jest krzewienie kultury fizycznej wśród obecnych i przyszłych uczestników biegu.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy. Na słowa uznania zasłużyli członkowie stowarzyszenia: Mariusz Szafraniec za przygotowanie trasy biegu, Dariusz Skalny za zorganizowanie kuchni i ugotowanie przepysznego żurku, Marcin Cichoń za zorganizowanie i prowadzenie konkursu strzeleckiego, Sebastian Biały za relację foto i obsługę medialną, Tomasz Czekaj za zorganizowanie namiotu i obsługę techniczną, Ewa Dziwosz i Janina Ostrowska za organizację wydawania pakietów startowych, Tadeusz Kozak i Rafał Bubel za organizację i dbałość za porządek na parkingu i terenie imprezy, Paweł Zanin za prowadzenie zapowiedzi startu biegu i dekoracji zwycięzców, Dorota Michalska za pomoc w przygotowaniu imprezy, oraz pozostali członkowie stowarzyszenia, bez których byłoby nam znacznie trudniej osiągnąć profesjonalny poziom organizacji.

Trzeba bardzo podziękować harcerkom z drużyny ZHR Światło i harcerzom z drużyny ZHR Virtus za ich nieocenioną pomoc przy organizacji biegu. Byliście wspaniali! A ponadto wszystkim naszym przyjaciołom, którzy nas wsparli, w tym: firmie Termet S.A., gdzie jak co roku znajdowało się biuro zawodów, OSiR-owi za wypożyczenie stołów i ław do siedzenia, Wspólnocie Mieszkaniowej Solna 4a/4b w Świebodzicach za użyczenie terenu na organizację imprezy, TV Dami Wałbrzych za relację, oraz wielu, wielu innym. Dziękuję!

Jednak największe podziękowania i słowa uznania należą się samym uczestnikom biegu za wzięcie udziału, sportową rywalizację, hart ducha i radosną atmosferę. Zwłaszcza tym najmłodszym. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali, że impreza była bardzo udana, co daje nam organizatorom wielką satysfakcję i motywuje nas do dalszego działania.

Już dziś zapraszam wszystkich za rok na kolejną edycję „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Świebodzicach.

Ireneusz Zyska